Program „MAM HAKA NA RAKA” jest ogólnopolskim programem kierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Rolą programu „MAM HAKA NA RAKA” jest umiejętne zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej, której odbiorcami będą ich bliscy. Celem programu jest wykształcenie w polskim społeczeństwie postaw prozdrowotnych, a także zmiana nastawienia Polaków wobec chorób nowotworowych: sprawienie, by przestali uciekać od problemu, a zamiast tego zapobiegali chorobie poprzez odpowiednią profilaktykę.
Ponownie stawiamy na młodych. Liczymy na to, że pełni nowej energii będą potrafili zmobilizować swoich bliskich do dbania o własne zdrowie - korzystania z regularnych, powszechnie dostępnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych.
Patronat merytoryczny nad programem sprawuje Polska Unia Onkologii. Partnerem strategicznym jest firma GlaxoSmithKline. Podobnie jak w ubiegłym roku do programu licznie włączyły się stowarzyszenia pacjentów m.in. Kwiat Kobiecości, Amazonki, Fundacja Wygrajmy Zdrowie oraz Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei.
Mam haka na raka to jak szpiegowanie wroga i wyprzedzanie go o krok. W programie dowiesz się o nowotworach, które są przyczyną największej śmiertelności. Spotkasz ludzi, którzy walczyli i wygrali. Nauczysz się, co zrobić by uchronić siebie i innych. Pomyśl o swoich bliskich, o dziadkach, znajomych rodziców i starszych sąsiadach. I policz - w najbliższej przyszłości co czwarty Polak zachoruje na raka a co piąty umrze z powodu tej choroby. Tak mówią statystyki.
Czy można coś zrobić, żeby nie umierało tyle osób? Wiesz, jacy są dorośli. Narzekają, że nie mają czasu, że nic im nie jest. Nie słuchaj tego. Skoro sami nie potrafią o siebie zadbać – pokaż im właściwą drogę. Niech coś będzie Twoją zasługą. Nie poddawaj się, stawka jest naprawdę wysoka – to gra o życie.
Nasza szkoła również przyłączyła się do projektu. Organizatorzy: uczniowie klasy 2l wraz z Panią Profesor Ewą Póda-Michalską.