Już tego samego dnia wieczorem młodzież odświeżała znajomość z kwietniowego pobytu w Niemczech w kręgielni „Kometa”, gdzie przez dwie godziny na czterech torach uczniowie grali w kręgle przy pizzy i napojach.
We wtorek po dwóch lekcjach w naszym liceum oraz po przywitaniu naszych gości przez panią w-ce dyrektor Aleksandrę Burą w auli szkolnej, udaliśmy się do Pana Burmistrza Antoniego Szlagora, który przyjął nas u siebie w Urzędzie Miasta w Sali Ratuszowej, gdzie zaprezentował nam nowy film promujący nasz region oraz opowiadał m.in. jak doszło do zbliźniaczenia naszych miast Żywca i Unterhaching.
Nasi gośce zobaczyli w Żywcu nasz wspaniały park miejski z mini zoo i Chińskim Domkiem, Stary Zamek, Pałac Habsburgów, Rynek, Ratusz oraz Muzeum Browaru Żywiec.
W środę pojechaliśmy do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, uczcić pamięć milionów pomordowanych w nim osób. Wizyta w jednym z nazistowskich obozów koncentracyjnych jest dla młodzieży niemieckiej obowiązkowym punktem w ich programie nauczania. Rzadko jednak mają okazję zwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
W czwartek pojechaliśmy na cały dzień do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu ze słynnym obrazem „Dama z gronostajem” pędzla samego Leonarda da Vinci, groby królewskie oraz Dzwon Zygmunta w Katedrze Królewskiej, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Rynek oraz Sukiennice.
W piątek udaliśmy się do Chochołowa, znanej wioski z oryginalnymi chałupami góralskimi, oraz do Zakopanego. Byliśmy w Tatrzańskim Parku Narodowym, przy wodospadzie Siklawica oraz na Gubałówce.
Sobota i niedziela to dni na ogół spędzane z rodzinami oraz program indywidualny z partnerem. Jednak wieczorem w sobotę spotkaliśmy się wszyscy na Dębinie na pożegnalnym grill party. Goście odjechali do swojego kraju w niedzielę wieczorem. Podczas pożegnania również tym razem nie obyło się bez łez.
Pragnę bardzo podziękować za pomoc w realizacji programu oraz opiece nad młodzieżą moim kolegom z pracy Leokadii Pietraszko i Marianowi Makuchowi, na których zawsze mogłem liczyć.
Tegoroczna wymiana szkolna z tak bogatym programem nie mogłaby się odbyć bez wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Burmistrza Miasta Żywca pana Antoniego Szlagora, którym bardzo dziękuję.
Zapraszam do bogatej galerii zdjęć, obejrzenia filmu z naszego pobytu w Niemczech autorstwa Oli Piechoty oraz Oli Waligóry oraz do lektury artykułu Agnieszki Biegun w naszej gazetce szkolnej „Głos-ka”.
Następna wymiana już za dwa lata. Zapraszam.
Piotr Rydarowicz – opiekun wymiany szkolnej z partnerską szkołą Lise-Meitner-Gymnasium w Unterhaching