Drużyna ,,Coprenicus Obywatelus’’ reprezentująca Szkolny Klub Europejski Kopernik. Skład drużyny: Marta Czul, Ewa Fijak, Kinga Patera, Aleksandra Piechota, Aleksandra Waligóra.
1. Żywiec, 16.05.2013r.
W grze uczestniczyło 10 drużyn. Gra rozpoczęła się na Rynku w Żywcu przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Po krótkim wstępie organizatorów i rozdaniu potrzebnych materiałów rozpoczęła się rywalizacja. Do wykonania było 14 podchwytliwych zadań. Wędrując z mapą Żywca uczestnicy odwiedzali kolejne stacje, gdzie organizatorzy zatwierdzali wykonane zadanie i podpisywali na specjalnej karcie. Zadania polegały m.in. na przeprowadzeniu sondy ulicznej skierowana do młodzieży z pytaniem ,, co chcielibyście zmienić w swoim mieście?’’, przetłumaczeniu ,,Jestem aktywny’’ na 10 języków, przeprowadzeniu wywiadu z pracownikiem instytucji rekreacyjno - sportowej, ułożeniu piosenki o aktywności młodzieży i zaśpiewaniu jej przed publicznością. W akcje zaangażowane były: Fundacja „Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy", Żywiecka Fundacja Rozwoju, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, a także Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek i Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Straż Miejska i Straż Pożarna. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu „Młodzież w działaniu", a realizatorem ambasadorzy Programu ,, Młodzież w działaniu’’, w Polsce południowej - Magdalena Waligóra ( absolwentka naszego liceum). Ogłoszenie zwycięzców i podsumowanie gry nastąpiło o godz. 17.00 w żywieckim klubie „Papiernik". Zwyciężyła nasz drużyna ,, Copernicus Obywatelus’’. Nagrodą było reprezentowanie miasta w ogólnopolskim finale, 27 maja w Warszawie oraz reprezentowanie Żywiecczyzny podczas krajowych obchodów Europejskiego Tygodnia Młodzieży i wzięcie udział w Ogólnopolskim Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny".
2. Warszawa, 27-28.05.2013r.
Ogólnopolski finał gry miejskiej „Wkręć się w obywatelstwo!” odbył się 27 maja w Warszawie. W finale wzięły udział zespoły z Rypina, Żywca, Rzeszowa, Rawy Mazowieckiej, Zgierza i Sieradza. Wygrać nie było łatwo, bo zadania wymagały wiele sprytu, dobrej kondycji, a przede wszystkim kreatywności. Fabuła gry opierała się na aktywności obywatelskiej i postaci superbohatera, a w ramach zadań uczestnicy musieli m.in. przeprowadzić uliczną sondę, odwzorować scenkę czy ułożyć specjalne hasło. Najlepsza okazała się drużyna „Jestem aktywny” z Rzeszowa, w składzie Maciej Bielas, Mateusz Michalik i Hubert Dziedzic. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce na podium. Oprócz tego gra w naszym mieście okazała się najlepsza w całej Polsce i została wyróżniona na Ogólnopolskiego Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny”, 28 maja w Warszawie, gdzie odbyło się również wręczenie nagród. Gra miejska „Wkręć się w obywatelstwo!” to jedno z kluczowych wydarzeń Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Za jej realizację odpowiadali Ambasadorzy Programu „Młodzież w działaniu”. W organizację gier włączyło się wiele organizacji, władze lokalne, a także pani poseł Małgorzata Pępek.
Drugiego dnia wzięłyśmy udział w Ogólnopolskim Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny!”, które było głównym wydarzeniem Europejskiego Tygodnia Młodzieży. We wtorek 28 maja w Pałacu Prymasowskim w Warszawie zgromadziło się ok. 200 młodych ludzi z całej Polski, którzy debatowali w dwóch grupach dyskusyjnych na tematy: „Jak stać się młodym, aktywnym obywatelem?” oraz „Aktywna młodzież – cenni pracownicy”. My brałyśmy udział w drugiej debacie. Naszymi prelegentki były Anna Łukawska- pracownik działu personalnego firmy PwC, odpowiadająca za organizację konkursu "Grasz o staż"; Paulina Mazur menadżer Działu Rozwoju Talentów i Wizerunku Pracodawcy w BIGRAM Personnel Consultin; Klaudia Wojciechowska radca ministra w Departamencie Funduszy Strukturalnych w MEN , gdzie zajmuje się programami "Młodzież w działaniu" i "Uczenie się przez całe życie". Punktem kulminacyjnym było spotkanie młodzieży z przedstawicielami świata nauki, biznesu i polityki. Po wykładzie inauguracyjnym Jacka Walkiewicza nadszedł czas na dyskusję pod hasłem „Młodzi 2013 – potrzeby, wyzwania, wybory”. Prowadzący poranne debaty przedstawili postulaty młodzieży uczestnikom dyskusji: Urszuli Augustyn, posłance na Sejm RP, prof. Annie Gizie-Poleszczuk, prorektor UW, Jakubowi Radzewiczowi, przewodniczącemu PROM, Sławomirowi Olejnikowi, przedstawicielowi Studenckiego Forum Business Centre Club i Tomaszowi Bratkowi.
Zaproszeni goście wraz z prowadzącą dyskusję Brygidą Grysiak poszukiwali odpowiedzi na pytania młodych, m.in.:
· co zrobić, aby głos młodych był słyszalny i stał się częścią codziennego dyskursu politycznego,
· w jaki sposób podnieść poziom zaufania społecznego,
· dlaczego młodych nie zachęca się i nie wspiera w zakładaniu własnych firm,
· jakiego rodzaju kompetencje warto uwypuklać w CV?
Podczas bardzo ciekawej dyskusji dużo uwagi poświęcono edukacji pozaformalnej jako motorowi zmian w skostniałym systemie edukacji formalnej oraz sposobom zwrócenia uwagi decydentów na problemy młodych ludzi. Tomasz Bratek podkreślał, że warto powołać ciało koordynujące działania międzysektorowe ds. młodzieży i za przykładem Hiszpanii konsultować z radami młodzieżowymi wszystkie decyzje, uchwały czy ustawy, które ich dotyczą. Forum zakończyło się ceremonią wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiej gry miejskiej „Wkręć się w obywatelstwo”.