LEKCJA PATRIOTYZMU
Po raz dwudziesty szósty w dniu 9 listopada 2013r., odbył się Zlot Historyczny Odzyskania Niepodległości „Szlakami Józefa Piłsudskiego” – Moszczanica’2013, organizowany przez Koło Turystyki Górskiej i Krajoznawstwa „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu.
W imprezie uczestniczyły drużyny, reprezentujących SKKT działające przy szkołach podstawowych i gimnazjach, łącznie ponad 80 osób. Impreza składała się z dwóch części – pieszej wędrówki, której trasa prowadziła z Żywca Sporysza przez Koleby, Rychwałd (ze zwiedzeniem kościoła i dworu) do Moszczanicy (zwiedzenie dworu w którym przebywał Józef Piłsudski).
Moszczanica była miejscem podsumowania zlotu, gdzie organizatorzy przygotowali posiłek i liczne nagrody wręczone wraz z Burmistrzem Miasta Żywiec Antonim Szlagorem dla uczestników.
Laureaci następujących konkursów:
- pieśni patriotycznej:
soliści – 1. Katarzyna Zahorodna; 2. Jakub Lasik.
zespoły – 1. Paulina Wątroba i Karolina Urbaniec/SP4/; 2. Aleksandra Hylińska i Małgorzata Janota/SP4/; 3. Adrian Pernal i Paweł Rus/G3/.
- krajoznawczo- historyczny:
szkoły ponadgimnazjalne-1. Mariusz Wagner /ZSAiO/; 2. Anna Dworzak/ZSME/.
gimnazjum – 1. Dorota Talik/G3/; 2. Konrad Gowin; 3. Dawid Piecuch, Damian Wagner, Grzegorz Skotarski.
Szkoły podstawowe:
1. Wojciech Grzybowski; 2. Józef Wróbel.
- konkurs plastyczny:
1. Gabriela Drobisz, Joanna Jędrzejak, Sebastian Jaskółka;
2. Wojciech Michałowski, Emilia Cader;
3. Oskar Mrowiec, Krystian Pyrlik, Zbigniew Jaskółka, Aleksandra Kupczak.
Zlot stanowił możliwość poznawania najbliższej okolicy „Małej Ojczyzny”, był również możliwością realizacji zagadnień z zakresu edukacji regionalnej, a szczególnie wychowania patriotycznego.
Organizatorzy i uczestnicy ZLOTU pragną podziękować za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu imprezy- kierownik internatu Maryli Szymańskiej -za gościnne przyjęcie oraz młodzieży członków KTGiK „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu – Małgorzacie Drobisz/IIc/, Gabrieli Juraszek/IIc/ i Lechosławowi Grochowskiemu/IIb/.
Po imprezie pozostało wiele miłych wspomnień.
ORGANIZATOR i OPIEKUN
Jacek Seweryn