IP 80.53.13.194      http://www.lo-zywiec.pl    ftp://lo-zywiec.pl


We wrześniu 2000r. nasza szkoła otrzymała SDI (Szybki Dostęp do Internetu). Tym samym skończył się problem ograniczonego dostępu ze względu na koszta. Zwiększyła się także prędkość z 56kb/s do 115kb/s, co zmniejszyło czas oczekiwania na załadowanie witryny.

Serwer był "stawiany" przez Marcina Lewoszewskiego (kl. III a), wszelkie pytania związane z serwerem (np. możliwość założenia e-maila, konta www) prosimy kierować do niego na adres forrest@lo-zywiec.pl

Można również skorzystać z pomocy nauczyciela: juliusz@lo-zywiec.pl


Stały dostęp do Internetu

Telekomunikacja Polska uruchomiła nową usługę Stałego Dostępu do Internetu nazwaną SDI.

Używane obecnie systemy dostępu wykorzystujące modemy analogowe lub ISDN oparte są na sieciach komutowanych, nie optymalizowanych pod kątem przesyłania danych.

W usłudze SDI zastosowano unikalną metodę rozdziału kanałów pomiędzy usługi telefoniczne i transmisję danych.

SDI nie ingeruje w usługi telefoniczne. Dotychczasowe numery, telefony i okablowanie w domu pozostają bez zmian.

Dwa w jednym

SDI jest usługą umożliwiającą jednoczesne korzystanie z telefonu i dokonywanie transmisji danych przez istniejące łącze abonenckie. Jest on adresowany do użytkowników, którym nie wystarcza zwykły modem telefoniczny czy to ze względu na szybkość transmisji czy też konieczność łączenia się z Internetem oraz tym, którym potrzebne jest stałe IP.

Abonenci otrzymują szybkie, stałe połączenie dla przesyłania danych przy nie zakłóconej pracy telefonu.

SDI umożliwia użytkownikom bezpośredni dostęp do sieci przesyłania danych. Tego typu połączenia (np. linie dzierżawione) były dotychczas zarezerwowane dla firm i wymagały dodatkowej linii niezależnie do linii telefonicznej.

Szybko, szybciej ... SDI

SDI zapewnia szybką transmisję i ciągły dostęp do zasobów przy nie zakłóconej możliwości korzystania z telefonu. Jest to szczególnie korzystne dla:

Transmisja danych odbywa się z maksymalną szybkością 115.2 kbit/s. W czasie korzystania z telefonu szybkość transmisji danych zmniejszana jest do 70 kbit/s.

Taniej

Dzięki zryczałtowanej opłacie SDI jest szczególnie korzystne dla Internautów spędzających dużo czasu przed komputerem. W końcu nie będziemy spoglądać na zegarek w trakcie internetowych pogawędek.

Wykorzystanie

Wykorzystywanie linii telefonicznej do rozmowy i jednoczesnego przesyłania danych z prędkością znacznie większą niż przy użyciu modemu powoduje, że SDI jest idealnym rozwiązaniem dla zastosowań w małych przedsiębiorstwach oraz w domach jako system dostępowy do Internetu.

Dzięki stałemu utrzymywaniu połączenia dostęp do sieci wymaga jedynie logowania, a nie jak w przypadku modemów dodzwaniania się.

Klienci SDI otrzymują stały adres IP dzięki czemu SDI umożliwia nawet podłączenie serwera.

Konfiguracja

Połączenie abonenta z serwerem dostępowym nie wymaga dokonywania żadnych konfiguracji od strony użytkownika - jest ono realizowane automatycznie.

Dzięki stałemu utrzymywaniu połączenia dostęp do sieci wymaga jedynie logowania, a nie jak w przypadku modemów dodzwaniania się (dial-up).

Urządzenie abonenckie wyglądem przypomina modem telefoniczny. Jest ono wyposażone w złącze telefoniczne (POTS) i złącze do komputera (RS-232). Do gniazda POTS mogą być podłączane telefony, telefaxy i inne standardowe urządzenia. Urządzenie abonenckie jest instalowane podobnie jak tradycyjny modem.

Trochę techniki

System składa się z terminala umieszczonego w domu abonenta oraz urządzenia dostępowego znajdującego się przy centrali telefonicznej. Komunikacja pomiędzy terminalem a urządzeniem dostępowym odbywa się z szybkością 160 kbit/s z kodowaniem 2B1Q. Sygnał telefoniczny i sygnalizacja przenoszone są przezroczyście przez kanał analogowy. Transmisja danych odbywa się asynchronicznie z maksymalną szybkością 115,5 kbit/s. W czasie korzystania z telefonu szybkość transmisji danych zmniejszana jest do 70 kbit/s.

Serwer dostępowy, stanowiący część urządzenia dostępowego poza kontrolą dostępu koncentruje ruch danych i przesyła go do dedykowanej sieci. Przekierowanie ruchu do sieci transmisji danych eliminuje obciążenie centrali długimi połączeniami nieodłącznie towarzyszącymi przesyłaniu danych.

Urządzenie dostępowe ma postać 19'' półki, która zawiera 16 modułów abonenckich (HIS-LT) i moduł sterujący. Półka zasilana jest napięciem -48V. Każdy moduł abonencki obsługuje dwie linie abonenckie.

Sygnał telefoniczny jest przezroczyście przenoszony przez HIS-LT do HIS-NT. Przenoszone są też inne sygnały takie jak: sygnalizacja DTMF, identyfikacja dzwoniącego , impulsy taryfikacyjne itp. Komunikacja z centralą telefoniczną odbywa się drogą analogową.

System nadzoru

System Zarządzania jest zrealizowany na platformie PC. Pozwala on na konfigurowanie poszczególnych elementów systemu i nadzorowanie pracy urządzeń. Umożliwia też śledzenie połączeń.

Interfejsy
Terminal Abonencki, interfejsy abonenckie

Dane: Jeden asynchroniczny port V.24/RS-232.
Szybkość transmisji 115,2/70 kbit/s w trybie dynamicznego dobierania szybkości.
Telefon: Jeden kanał analogowy

Urządzenie dostępowe; interfejsy sieciowe

Dane: 10Base-T Ethernet
X.21/V35 (2 Mbit/s)
G.703
Telefon: 16 analogowych kanałów telefonicznych
Zarządzenie: 10Base-T Ethernet

Protokoły:

Frame Relay, IEEE802.2/3, IP, IPX, Apple Talk, PPP, RADIUS, SNMP, TACACS, TCP, Telnet, TFTP, UDP, X.25, L2TP.

Charakterystyki DSL

Metoda transmisji: ANTI T.1601-1992
Kodowanie: 2B1Q
Szybkość transmisji: 160 kbit/s
Okablowanie: 1 para miedziana
Zasięgi: 5,4 km przy fi 0,4mm
7,5 km przy fi 0,5mm
11,2 km przy fi 0,64mm
20,7 km przy fi 0,9mm
(Wartości typowe zgodnie z TPH0562LC)

Charakterystyka systemu

Pojemność
Półka: 10 kart HIS-LT + 1 karta SMC

Wymiary (szer. x głęb. x wys.)
HIS-NT: 160 mm x 220 mm 31 mm
HIS-NAE: półka, 443 mm x 270 mm x 267 mm (standard 19'')

Zarządzanie
HIS-NAE i HIS-NT: System Zarządzania HIS-MS
HIS-NAS: terminal, SNMP, Telnet

Zasilanie
HIS-NT: 220-230 VAC
HIS-NAE: -36 do -72 VDC

Pobór mocy
W pełni wyposażona półka: 80W

Warunki klimatyczne
Temperatura: +5 °C do +40 °C
Wilgotność: 5-85 %

Normy EMC
Emisja:HIS-NT:EN55022 class B
HIS-NAE: EN55022 class A
Odporność: EN50082-1

Normy bezpieczeństwa
HIS-NAE i HIS-NT: EN41003/EN60950
Zasilacz HIS-NT: AS108, AS3260

Niezawodność:
MTBF > 10 lat zgodnie z Bellcore TWR-332

Materiały dotyczące SDI opracowano na podstawie danych TPSA.