Opiekunowie:
mgr inż. Juliusz Maszloch
mgr Marian Makuch
Pracownia została otwarta w 1989r. z pomocą Ogólnopolskiego Funduszu Edukacji Komputerowej. Otrzymaliśmy wtedy 7 zestawów PC XT (VGA mono, HDD 20MB) i jeden zestaw PC AT (VGA kolor, HDD 40MB).
Od tej pory nie otrzymaliśmy ani jednej złotówki na modernizację sprzętu od Fundacji, Kuratorium, Ministerstwa.
Wszystkie modyfikacje przeprowadziliśmy dzięki pomocy sponsorów prywatnych, Komitetu Organizacyjnego Obchodów 90-lecia Liceum oraz Rady Rodziców.
Nasz stan posiadania (listopad 2000):
I pracownia:
II pracownia:
Najnowsze zmiany: styczeń 2001
Obie pracownie połączone są siecią. Łącze stałe do Internetu - poprzez terminal SDI 115Kb/s, dostęp poprzez intranet z 20 stanowisk jednocześnie.
1. Dotychczasowe osiągnięcia w zakresie rozbudowy bazy dydaktycznej szkoły
Pracownia komputerowa powstała w 1989 roku. Koszty adaptacji sali nr 28 (wykonanie kompletnej instalacji elektrycznej, zabezpieczeń antywłamaniowych, adaptacji oświetlenia, malowanie sali i zakup mebli) poniosła szkoła. Nieodpłatnie uzyskaliśmy z Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej sprzęt komputerowy:
W roku 1993 wymienione zostały płyty główne z procesorami (na 7x386SX i 1x386DX), pamięci (na 4MB), dyski twarde (na 80 - 320MB), zakupiono napędy 3,5" - 7 szt.
W roku 1994 zakupiono zestaw multimedialny Pentium 133, skaner stacjonarny A4, drukarkę laserową.
W roku 1995 zakupiono serwer sieciowy 486DX2, karty sieciowe i okablowanie, wdrożono sieć komputerową.
W roku 1996 zakupiono modem, założono odrębną linię telefoniczną i udostępniono uczniom dostęp do sieci Internet.
W roku 1997 otrzymaliśmy z fundacji OFEK dwa zestawy multimedialne Pentium 166 MMX i drukarkę atramentową.
W roku 1998 oddano do użytku drugą pracownię komputerową, koszty adaptacji sali nr 14 (wykonanie kompletnej instalacji elektrycznej, zabezpieczeń antywłamaniowych, adaptacji oświetlenia, malowanie sali i zakup mebli) poniosła szkoła. Zakupiono 4 zestawy multimedialne Pentium 200 MMX, podłączono pracownię do serwera.
W 1990 i 2000 roku ze środków Rady Rodziców LO i Samorządu Szkolnego zakupiono 8 zestawów Pentium II 400 bez monitorów.
Zakupiono zestaw komputerowy, dwie drukarki i oprogramowanie FK do działu księgowości, wdrożono system księgowo-płacowy, przeprowadzono szkolenie pracowników.
W roku 2001 za pomocą środków finansowych szkoły wykonano modernizację polegającą na zastąpieniu sieci typu BNC na sieć typu "skrętka". W pracowni I i II zainstalowano szafy krosownicze i aktywne koncentratory sieciowe HUB. Przewody poprowadzono w pomieszczeniach w korytkach PCV a na zewnątrz pomieszczeń (odcinek łączący I, II pracownię, sekretariat i księgowość) rury instalacyjne. Każdy komputer przyłączany jest do sieci wewnętrznej szkoły za pomocą osobnego elastycznego przewodu do gniazd przyłączeniowych.
Zakupiono 2 dodatkowe zestawy do pracowni oraz kolorowe monitory do pracowni II.
W sieci pracują 2 serwery - 24 godziny na dobę zapewniając wszystkim użytkownikom dostęp do zasobów sieci lokalnej i sieci Internet.
Efekty wdrożenia:
Trudności:
2. Dotychczasowe doświadczenia w zakresie edukacji informatycznej
Pierwsze doświadczenia w zakresie wprowadzania elementów TI w szkole sięgają 1986 roku, kiedy to w ramach przedmiotu "technika" wprowadzono zajęcia obsługi mikrokomputerów TIMEX i ZX Spectrum oraz programowania w języku Turbo Pascal. Prowadzono również zajęcia kółka informatycznego.
Od roku 1989 wprowadzono do Liceum przedmiot "elementy informatyki" który jest kontynuowany bez przerwy do dnia dzisiejszego w klasach pierwszych i drugich.
Prowadzone są również zajęcia w ramach kółka informatycznego a także szkolenia nauczycieli w zakresie wykorzystania komputerów w pracy dydaktycznej.
Prowadzone są zajęcia dla młodzieży ze środowisk zagrożonych patologią społeczną - we współpracy z Zespołem ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Burmistrzu Miasta Żywca.
Nasza szkoła zaznacza aktywnie swoją obecność w sieci Internet. Przykładem tej działalności jest szkolna strona internetowa - jej zadaniem jest m.in. promocja szkoły.
W II semestrze 1997 roku rozpoczęto starania o uzyskanie konta internetowego dla szkoły. Nawiązano współpracę z Fundacją "Internet dla Szkół" reprezentowaną przez Bielskie Stowarzyszenie "Infostrada". Po spełnieniu wszystkich formalności szkoła uzyskała konto na serwerze Politechniki Łódzkiej filia w Bielsku-Białej. Serwer pracuje pod systemem Unix i oferuje nam nieodpłatnie 2 MB przestrzeni dyskowej na stronę WWW i pocztę elektroniczną.
Pod koniec roku szkolnego 96/97 na serwerze została umieszczona strona WWW naszego Liceum. Opracowano ją korzystając z języka HTML, Java Script.
Adres strony:
http://www.ids.bielsko.pl/~zso-zyw - przekierowanie na www.lo-zywiec.pl
Adres poczty e-mail:
W ciągu ubiegłych lat strona była wielokrotnie modyfikowana i aktualizowana. Strona jest zarejestrowana w 25 największych wyszukiwarkach internetowych oraz w ogólnopolskim spisie szkół.
Rejestracja odwiedzin jest prowadzona za pomocą skryptu CGI - licznik wykazuje wzmożoną liczbę odwiedzin w okresie poprzedzającym egzaminy wstępne do Liceum, świadczy to o wzrastającej roli Internetu jako medium informacyjnego i celowości rozbudowy szkolnej witryny sieciowej.
Z chwilą instalacji nowego, szkolnego serwera internetowego pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Linux Slackware na stałym łączu SDI z własnym numerem IP (213.76.194.32) postanowiono zainstalować na nim oprogramowanie serwera WWW (Apache) umożliwiające udostępnianie danych społeczności internetowej.
Strona jest w trakcie ciągłej rozbudowy, materiały dostarczają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Podjęto odpowiednie działania mające na celu zarejestrowanie naszej domeny. I tak, po wielu próbach ostatecznie powstała domena
Oprócz serwera www pracuje serwer ftp pod adresem
Serwer pracuje 24 godziny na dobę i jest dostępny poprzez sieć Internet z całego świata. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu serwera i sieci lokalnej dla której stanowi gateway, serwer jest zabezpieczony oprogramowaniem firewall, wyłączone są wszystkie zbędne usługi sieciowe (w tym telnet), zamiast tego pracują protokoły bezpiecznego uwierzytelniania użytkowników ssh. Cały ruch w sieci jest monitorowany, istnieje system logów. Notowane są próby skanowania portów, system partycji dysków twardych umożliwia oddzielenie danych systemowych od danych użytkownika. Istnieje cały system zabezpieczeń, które ze zrozumiałych względów nie będą tutaj opisywane.
Strona domowa szkoły powstała na bazie języka HTML oraz skryptów języka Java.
Strona jest zarejestrowana w 25 największych wyszukiwarkach internetowych oraz w ogólnopolskim spisie szkół.
Bierzemy udział w konkursie na najlepszą stronę WWW w serwisie "Eduseek".
Nasz szkolny serwer Linuxowy zarejestrował ponad 20 000 połączeń z całego świata.
Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach internetowych (np. "powódź na żywiecczyźnie"), w olimpiadach informatycznych na stopniu centralnym (Michał Bąk kl. IVB), mamy wysokie notowania w rankingu "Rzeczypospolitej", bierzemy udział w konkursach IDS.
Na zajęciach kółka informatycznego brakuje miejsc. Zainteresowanie uczniów nowoczesnymi środkami informatycznymi jest ogromne.
Nowoczesne środki TI są wykorzystywane przede wszystkim na lekcjach informatyki, niemniej jednak obserwujemy coraz większe zainteresowanie nauczycieli innych przedmiotów, w szczególności nauczycieli języków obcych (wzbogacanie oferty dydaktycznej poprzez wyszukiwanie aktualnych informacji), nauczycieli bibliotekarzy (wspólne lekcje informatyczno-biblioteczne), nauczycieli historii i WOS (problematyka najnowszych aktów prawnych, materiałów dydaktycznych) oraz innych nauczycieli i dyrekcji szkoły (materiały dot. reformy oświaty i organizacji pracy szkoły).
4. Koncepcja utworzenia multimedialnego centrum edukacyjnego Liceum
Nasza szkoła od ponad roku wdraża program skomputeryzowania zasobów bibliotecznych szkoły. We współpracy z nauczycielami informatyki skompletowano zestaw komputerowy IBM PC, zakupiono oprogramowanie firmy VULCAN - biblioteka szkolna MOL, wyposażono bibliotekę w nowoczesną drukarkę laserową i czytnik kodów paskowych. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem wszystkich zasobów bibliotecznych i udostępnienia ich drogą elektroniczną dla uczniów (poprzez Internet). Jest to o tyle prostsze, że szkoła posiada własny serwer internetowy oparty na systemie Linux z własnym numerem IP, stałe łącze umożliwiające całodobowy dostęp do danych.
Pomieszczenie czytelni biblioteki jest na tyle duże, że z łatwością może pomieścić 4 stanowiska multimedialne do wykorzystania przez uczniów i nauczycieli w ramach edukacji medialnej i czytelniczej.
Umożliwiło by to realizację ścieżek międzyprzedmiotowych oraz dostęp do zasobów sieci Internet dla dużej liczby korzystających z zasobów tradycyjnych.
W związku z planowanym poszerzeniem oferty edukacyjnej szkoły (wprowadzenie profilu matematyczno-informatycznego, szerokie zastosowanie technik informacyjnych na innych przedmiotach, wdrożenie multimedialnego centrum edukacyjnego, wprowadzenie oferty kursów informatycznych dla nauczycieli, bezrobotnych i innych działań na rzecz społeczności lokalnej) niezbędnym wydaje się rozbudowa bazy dydaktycznej szkoły.
Podniesienie efektywności zasobów sieci szkolnej wymaga jej ciągłej rozbudowy co można w prosty sposób osiągnąć stosując sieci wieloplatformowe - w oparciu o już istniejącą przewodową sieć LAN z dostępem do internetu przez terminal HIS lub łącze stałe.
Należy podjąć następujące działania organizacyjne:
6. Uzasadnienie wyboru typu komputerów IBM PC:
Nauczyciele informatyki naszej szkoły mają duży staż pracy i przygotowanie merytoryczne. Biorą udział w kursach, konferencjach, nieustannie dbając o rozwój własnych umiejętności pedagogicznych.
Sądzimy, że wyposażenie naszej szkoły w nowoczesną pracownię internetową będzie dobrze służyć rozwojowi ucznia, nauczyciela i członków społeczności lokalnej w zakresie przygotowania do życia we współczesnej "globalnej wiosce".
komentarze można wysyłać pod adres: juliusz@lo-zywiec.pl